Grupa 4 – KUBUSIE

Witamy w grupie starszaków „Kubusie”

Wesoła gromadka Kubusiów z uśmiechem na ustach powróciła po wakacyjnej przerwie do przedszkola i odnowionej sali.  

Nieważne jaka jest za oknem pogoda, 
W naszej grupie panuje radość i swoboda! 
Tutaj uczymy się, rysujemy, śpiewamy, liczymy, z klocków budujemy, 
Ćwiczymy, spacerujemy, dziecięce marzenia też realizujemy.

Czas wakacji się zaczyna, pora odpoczywać

Życzymy Rodzicom i dzieciom

radosnych oraz bezpiecznych wakacji, niezapomnianych spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu bajkowych przygód. Bawcie się dobrze w mieście, na wsi, w górach czy nad wodą.                           

nauczycielki grupy Kubusie p. Agnieszka i p. Ania

,,T” jak tata

Pomysłowa niespodzianka z okazji Dnia Taty wywołała uśmiech na twarzach obdarowanych.

To były piękne dni …

12 czerwca w uroczystości pożegnania z przedszkolem uczestniczyli także nasi bliscy. Dorosła widownia nie kryła łez w czasie oglądania programu artystycznego. Po występach p. Dyrektor wręczyła nam pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Kończycie swój pierwszy etap edukacji i wkrótce wkroczycie w życie szkolne, 
pamiętajcie, że stając się uczniami nie przestajecie być dziećmi.
W dalszej nauce nadal towarzyszyć powinny Wam zabawa i radość.
Niech spełniają się Wasze marzenia.

Mamy kolejne sukcesy w konkursach

Wyprawa do Lasu Łagiewnickiego

Podczas spaceru dróżkami obserwowaliśmy zmiany przyrody i podziwialiśmy piękno wiosny w kompleksie leśnym Łagiewniki.

Turniej przedszkolaków

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka uczestniczyliśmy w rozgrywkach piłkarskich na obiekcie Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego przy ul. Milionowej. Za ducha walki i fair play postawę odebraliśmy medale.

Sadzimy kwiatki na Dzień Matki

Najlepszą alternatywą dla krótkotrwałych kwiatów ciętych są rośliny doniczkowe, więc zasadziliśmy sukulenty dla naszych ukochanych Mam!

Dbamy o zdrowie i samodzielnie komponujemy kanapki

Wycieczka do Planetarium

Zdobywamy nagrody w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach plastycznych

Dzień hamburgera

Gratulujemy mały aktorom

Święto Bibliotekarzy i Bibliotek

W imieniu początkujących czytelników przedstawiciele z naszej grupy przekazali podziękowanie oraz upominki pracownikom z zaprzyjaźnionej biblioteki przy ul. Marynarskiej.

Majowe święta

Przed zbliżającymi się świątecznymi, majowymi dniami przygotowywaliśmy chorągiewki z białych i czerwonych papierowych serduszek.

Działamy Eko – logicznie

Zgodnie z tegorocznym przewodnim hasłem Światowego Dnia Ziemi ,,Planeta kontra tworzywa sztuczne” z plastikowych butelek po jogurtach stworzyliśmy kolorowe motyle.

Wzięliśmy także udział w warsztatach ogrodniczych, a przy użyciu lupek ,,podglądaliśmy” owady i rośliny w ich naturalnym środowisku.  

Zapraszamy do obejrzenia cyklu fotografii z organizowanych wielokierunkowych aktywności i podejmowanych w trakcie świętowania dni nietypowych.

12 kwietnia Dzień Czekolady

4 kwietnia Dzień Marchewki

2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Warsztaty wielkanocne w Domu Dziennego Pobytu ,,Zacisze”

To już kolejne spotkanie z Seniorami. Tym razem podczas zajęć praktycznych podopieczni wykonywali zajączka, ozdobę świątecznego stołu. Pomocą służyły dziewczynki z naszej grupy. Efekt końcowy tworzenia ze skarpetek mile zaskoczył uczestników warsztatów.

Wizyta w teatrze

22 marca udaliśmy się do Teatru Piccolo na spektakl pt. ,,Wielka draka w Prosiaczkowie”. Śledząc losy bohaterów utrwalaliśmy zasady bezpieczeństwa.

W grupie Kubusiów 21 marca Dniem Skarpetek nie do pary

Uczymy się budować otwartą i wrażliwą postawę. Wielobarwne niedopasowane skarpetki to wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem.

Witamy wiosnę

Zapukała do przedszkolnych drzwi, wcześniej niż oczekiwaliśmy przyszły te cieplejsze dni. Zapachniało, zajaśniało, Wiosna ach to Ty.

Segreguję, nie marnuję

18 marca w Światowym Dniu Recyklingu rozmawialiśmy o znaczeniu ochrony środowiska, przypomnieliśmy zasady segregacji odpadów oraz poznaliśmy możliwości ponownego wykorzystania śmieci.
Z bezużytecznych płyt CD wykonaliśmy łapacze snów.

Dzień Matematyki

Marzec – czas przełomu w życiu przyrody

W przedszkolnym ogrodzie obserwujemy budzącą się przyrodę i wypatrujemy zwiastunów wiosny.

Nauka i czas dowolny

Przygotowując się do szkoły m.in. poznajemy cyfry …

Po zorganizowanych zajęciach podejmujemy swobodne aktywności ….

Dzień Kobiet

8 marca to święto dobrze nam znane i w tym wyjątkowym dniu wszystkie kobiety małe, a także duże zostały obdarowane lizakami i naszyjnikami. Ponadto chłopięcy chórek przygotował muzyczną niespodziankę, która wywołała uśmiech na twarzach naszych Pań.

Czary mary nie do wiary

Za sprawą gościa iluzjonisty przenieśliśmy się w świat magii, a wcielając się w rolę asystentów z ogromnym zaangażowaniem próbowaliśmy zgłębić tajniki sztuczek.

Kredki w centrum naszych działań – rysujemy, kolorujemy
i układamy figury

Walentynki są raz w roku, pełne szczęścia i uroku

14 lutego naszym ukochanym bliskim podarowaliśmy własnoręcznie wykonane z masy solnej Serca – symbole miłości.

Pląsanie po sali to świetna zabawa, są stroje bajkowe, niech żyje karnawał!

Zgodnie z przedszkolną tradycją i w tym roku odbył się bal z udziałem przebierańców. W doskonałych nastrojach wkroczyliśmy na parkiet tańcząc przy rytmach skocznej muzyki i uczestnicząc w konkursach.

Światowy dzień pizzy z tradycyjnym włoskim daniem
w roli głównej

W trakcie oglądania filmu poznaliśmy historię pizzy, kraj jej pochodzenia, składniki niezbędne do przygotowania ciasta oraz ulubione dodatki. Przy wykorzystaniu materiałów plastycznych skomponowaliśmy ,,smakowicie” prezentującą się pizzę w rozmiarze XXXL.

Paluszkami malowane

Zajęcia w Bibliotece Miejskiej, Filia nr 6 przy ul. Marynarskiej

W lutym dwukrotnie wzięliśmy udział w zajęciach bibliotecznych skorelowanych z realizowaną tematyką w przedszkolu, a mianowicie o bezpiecznym zimowym wypoczynku i zwierzętach egzotycznych. Podczas wizyt mieliśmy też czas na oglądanie książek w ,,Kąciku dla Dzieci”.
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

Koncert w Szkole Muzycznej

Międzypokoleniowe kontakty

Na nadzwyczajne dni tj. 21 i 22 stycznia dla Seniorek i Seniorów z Domu Dziennego Pobytu ,,Zacisze” stworzyliśmy ozdoby na stoliki, przy których spożywają posiłki.

Gdy będzie Wam smutno czasem to spójrzcie na ten kwiatek,
Jest z papieru będzie kwitnąć jeszcze parę latek.

Święto Babci i Dziadka

19 stycznia przybyli do przedszkola nasi ukochani Dziadkowie i z uśmiechem na twarzach obejrzeli ,,Teatralną sztuczkę”. Wcielając się w rolę m.in. cyrkowców – akrobatów, magików, klaunów i żonglerów daliśmy popisy na małej scenie.

Kubuś Puchatek

Okolicznościowe upominki

Czas przygotowań do obchodów Dnia Babci i Dziadka był pełen rozmaitych aktywności np. uczyliśmy się tańca ludowego – polki w parach i rysowaliśmy portrety, wykonywaliśmy nietuzinkowe upominki (kwiaty i skrzaty).

Zdrowy uśmiech

Kolejne podejmowane działania w ramach edukacji zdrowotnej dotyczyły, jak należy dbać o higienę jamy ustnej i czego unikać, by nie narażać zęby na uszkodzenia. Odpowiednia troska uczyni nasz uśmiech wyjątkowym.

Dokarmiamy ptaki

Wycieczka do Teatru Piccolo na spektakl
pt. ,,Bałwankowa Kraina”

10 stycznia na scenie działy się historie wesołe, smutne, zagadkowe. Mogliśmy do kraju baśni trafić i poznać światy całkiem nowe. Wszystko się dobrze skończyło, a my już postanowiliśmy do teatru powrócić wiosną.

Dalszy ciąg sukcesów

Wiwat, wiwat Nowy Rok

Życzymy dzieciom, aby rok 2024 przyniósł radość ze zdobywania nowych umiejętności i pogłębiania przyjaźni. Niech będzie to czas wspaniałych zabaw. Przesyłamy noworoczne pozdrowienia.

Świąteczna niespodzianka dla Seniorów 

Dzięki naszym mamom, które upiekły pierniczki mogliśmy przygotować słodkie prezenciki dla każdego podopiecznego Domu Dziennego Pobytu ,,Zacisze”. W sali przedszkolnej przy dźwiękach kolęd dekorowaliśmy ciasteczka o korzennym zapachu. Następnie już ozdobione i zapakowane przekazaliśmy Seniorom. To była kolejna niezapowiedziana wizyta – pełna wzruszeń i podziękowań od Pani kierownik tejże placówki. 

Wigilijna gościna

Boże Narodzenie to szczególny okres, kiedy nikt nie powinien być sam. Pamiętając o Seniorach z Domu Dziennego Pobytu ,,Zacisze” w przedświątecznym tygodniu zaprosiliśmy na oglądanie programu artystycznego, poczęstunek oraz grupowe kolędowanie. Było pięknie i świątecznie. 

Grudniowy magiczny czas w roku,
gdy wyjątkową muzykę słychać wokół, 
gdy choinka lśni świątecznym blaskiem  
to wtedy zbliżają się najpiękniejsze Święta właśnie.

Dla naszych bliskich wystąpiliśmy w inscenizacji pt. ,,Zmartwienie śnieżynek”. Bogata oprawa muzyczna podniosła wartość artystyczną przedstawienia. Wspólnie z Rodzicami zaśpiewaliśmy pastorałkę ,,Od serca do ucha” wprowadzając uczestników spotkania w nastrojowy klimat. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy także na odwiedziny Mikołaja i pomimo braku śniegu dotarł do nas na czas z prezentami. Za podarki dziękują dzieci i dorośli.

Dzień Guzika 

12 grudnia w dniu guzika w trakcie różnych działań i zabaw posługiwaliśmy się guzikami. Były m.in. guzikowe pchełki, skoki guzików, łowienie guzików z wody, segregowanie ich i guzikowe obrazki.
Zabawy z guzikami w roli głównej dały nam dużo radości.

Nasze osiągnięcia w konkursach  

Konkurs kolęd

Kreatywne zabawy z materiałem 3D 

W czasie dowolnym chętnie korzystamy z wielobarwnych koralików i na specjalnych podkładkach projektujemy własne kompozycje.

Teatr Muzyczny

„Zdrowe Dzieci”

W zakresie realizacji tematyki dotyczącej zdrowego odżywiania, zapoznaliśmy się z piramidą żywienia, przygotowaliśmy wspaniałe kanapki i owocowe szaszłyki. Zjedliśmy je wielkim apetytem.

W przedostatnim dniu listopada, powróżyć sobie wypada

W naszej grupie wyśmienita była zabawa, Andrzejkowa we wróżenie. Pamiętaliśmy jednak, że należy ją traktować z lekkim oka przymrużeniem.

Spotkanie z policjantem 

Rozmawialiśmy z gościem o bezpieczeństwie na ulicy, w domu. Poznaliśmy elementy służbowe stroju policjanta i sprzętu niezbędnego w pracy. Utwór muzyczny i wiersz były formą podziękowania dla p.o. Kierownika Rewiru II Dzielnicowych w V KMP w Łodzi. 

Udział w akcji ,,Kartka Życzliwości”

Zgodnie z życzeniem organizatorów akcji wysłaliśmy kartkę z miasta Łodzi.

Drugie życie skarpetek 

Wykonaliśmy pomoce – antystresowe zabawki. Skarpetkowe gniotki służą nam do obniżania napięcia, poprawiania nastroju oraz wzmacniania mięśni palców i dłoni.

Z wizytą u Seniorów 

Listopadowe Święto Seniorów było okazją do odwiedzin podopiecznych Domu Dziennego Pobytu ,,Zacisze”. Nasze niezapowiedziane przybycie z upominkami sprawiło ogromną radość osobom starszym.

Mali patrioci 

Przygotowując się do świętowania Dnia Niepodległości szykowaliśmy m.in. prace w barwach narodowych.

Święto dyni

W ostatnim dniu października kolorem przewodnim w ubraniach był pomarańczowy. Każdy z nas wykonał własną przestrzenną formę dyni, a wspólnie z naszymi paniami przekształciliśmy naturalne okazy dyń w Myszkę Miki.

Dzień Origami 

W dniu nietypowego święta, 24 października rozmawialiśmy o sztuce składania papieru. Przy użyciu kolorowych kółek ,,wyczarowaliśmy” własne kompozycje. Wiemy, że ta technika nosi nazwę origami płaskie z koła. 

Bal Jesieni

Zabawy i muzyka porwały nas w kolorowe tany. Dobrze, że przyszła jesień – bal był po prostu udany!

Warsztaty w Pracowni Kolor

Tu pod kierunkiem instruktora plastyka rysowaliśmy np. muchomory i kolorowe koty.

Bliskie spotkania z muzyką 

Na zaproszenie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi wzięliśmy udział w koncercie pt. ,,Sosnowe nutki”. 

Ponadto co miesiąc przenosimy się do krainy dźwięków. Podczas ostatniego spotkania z artystami – muzykami, słuchaliśmy różnych gatunków utworów muzycznych i poznaliśmy budowę instrumentu – altówki.

Teatr w przedszkolu  

Aktorzy z teatru objazdowego z przedstawieniem ,,Magia słów” gościli na przedszkolnej scenie. Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się jakie znaczenia mają słowa: proszę, dziękuję, przepraszam i kiedy należy ich używać. 

Mali twórcy podczas działań  

Poszerzaliśmy nasze doświadczenia plastyczne poznając kolejne techniki – kolaż i frotaż.

Jesienne zabawy sensoryczne

Uczestniczyliśmy w zabawach badawczych wykorzystując skarby natury zgromadzone w kąciku przyrodniczym. 

Bezpośrednie kontakty z przyrodą

Podczas pobytu w parku im. Szarych Szeregów m.in. poznawaliśmy budowę drzewa, porównywaliśmy wygląd drzew iglastych i liściastych oraz obserwowaliśmy zwinną wiewiórkę.

W przedszkolnym ogrodzie tworzyliśmy z liści legowiska dla jeży.

Wizyta w Bibliotece

Wycieczka do ALPAKOVELOVE

Wrzesień za nami i relacje z wybranych działań poniżej przedstawiamy 

Na koniec miesiąca odbył się Rodzinny Piknik pod hasłem ,,Świętujemy Dzień Ziemniaka”. W trakcie plenerowej imprezy dzieci, które po raz pierwszy rozpoczęły przygodę z przedszkolem zostały pasowane na przedszkolaka.  

28.09. był kolejnym dniem wyjątkowym, bo … jabłkowym 

Wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej  

W trakcie wędrówki po lesie poznawaliśmy faunę i florę lasu łagiewnickiego, a w konarach starych drzew słyszeliśmy wesoły ptaków śpiew. Odwiedziliśmy także sekcję konną Straży Miejskiej w Arturówku.

20 września przedszkolaki obchodziły swoje święto ,,Dzień Przedszkolaka”, śpiewały hymn specjalnie napisany na tę okazję i bawiły się przy muzyce.

A powiemy Wam w sekrecie … z przyjaciółmi Kubusiami czujemy się jak u siebie w domu! 

Dzień Kropki

Występ na Pikniku Rady Osiedla ,,Bałuty”

Z wielką przyjemnością zaprezentowaliśmy nasze umiejętności muzyczne gościom uczestniczącym w pikniku.  

Zaczynamy edukacyjną przygodę w najstarszej grupie. Sport, muzyka i zabawy
z koleżanką oraz kolegą, znakomicie się razem czujemy i bawimy na całego.